Önceki resim:


Sonraki resim:Suyun kenarında bir su samuru (sansargil)
Yukarıdaki resmi bilgisayarınıza kaydetmek için sağ tıklayıp "Farklı Kaydet"i seçiniz.
Resim: Suyun kenarında bir su samuru (sansargil) (Daha fazla resim için Hayvanlar ve Hayvan bölümüne bakınız)
Resim Hakkında Bilgiler: Samur (Martes zibellina), sansargiller (Mustelidae) familyasından kürk ticaretinde postu en değerli sayılan Rusya'nın kuzeyindeki soğuk ve çok geniş Sibirya bölgesinde yaşyan memeli türü.

Uzunluğu, 13-18 santimetrelik kabarık tüylü kuyruğu dışında 30-50 cm, ağırlığı 0,9-1,8 kg, yüzü sivri, postu genel olarak parlak koyu kahverengidir. Son derece ince olan tüyleri sivri uçlu, boynunun altı bazen koyu esmer ya da sarımsı tüylüdür.

Sansargillerin öbür üyeleri gibi samur da ayrım gözetmeden çok çeşitli hayvanları avlayıp yer. Kurbanları arasında tavşanlar, fareler, sıçanlar ve kuşlar sayılabilirç. Avlanma dürtüsü tıpkı gelincik ve sansarlarda olduğu gibi çok güçlüdür. Kurbanlarını yalnız aç olduğu zaman değil, sık sık yalnızca öldürmüş olmak için öldürür ve tümüyle tüketmeden bırakır.

Samurlar yalnız yaşarlar. Çiftleşmeden sonra döllenmiş yumurtanın dölyatağı duvarına yuvalanması geciktiğinden gebelik dönemleri 250-300 gün kadar sürer. Bir batında doğan yavru sayısı 1-4 arasında değişir.

Sansargiller
Sansargiller (Mustelidae) etçiller (Carnivora) takımına ait bir familya.

Sansarların familyasına, sansarların yanında samurlar, porsuklar ve gelinciklerde dahildir. Eskiden bu familyaya mensub sayılan kokarcalar (Mephitidae) modern bilimde ayrı bir familya olarak kabul edilir.

Çoğu sansargilin ortak özelliği uzun ve zarif bir vucut yapısıdır; sadece porsukların ve ayı sansarının vucudu daha iri yapılıdır. Renkleri çoğunlukla kahverengi ya da siyah olur. Bazı türlerde benekler, çizgiler ya da diğer motifler bulunur. Kuyrukları ve bacakları vucutlarına göre kısadır. Her ayaklarında 5 adet içeriye çekilemiyen tırnakları vardır. Çeneleri ve kulaklarıda kısadır. Dişlerinin sayıları türden türe 28 ile 38 arası değişir. Bütün sansargillerin, kokarcalarda da olduğu gibi, koku üretebildiği iyi gelişmiş bir anal bezesi vardır. Bununla kendi bölgelerini işaretleyebilir, ve ya bazı türlerin yaptığı gibi (bal porsuğu) kendini savunmak için pis koku yayabilirler.

Diğer etçiller ile karşılaştırıldıklarında sansargiller genelde küçük yırtıcı hayvanlardır, ama en ufakları (fare gelinciği) ve 30 kg ağırlığa kadar varabilen en büyükleri (su samuru, dev samur, ayı sansarı) arasında buna rağmen büyük bir fark vardır.

Neredeyse dünyanın her yerinde sansargillere rastlanılabilir. Tek eksik oldukları yerler Avustralya ve Ozeanya bölgeleri, Madagaskar adası ve Karibik adaları'dır.

Sansargiller çok farklı yaşam alanlarında bulunurlar. Bu konuda tek ortak özellikleri fazla kurak bölgeleri sevmemeleridir. Çogu türleri hatta su yakınında yaşamaya bağımlıdır ve ırmakların, göllerin, bir kaç türü de denizlerin kenarlarında bulunurlar. Özellikle samurlarda suya bağımlılık çok büyüktür. Deniz samuru hatta Pasifik okyanusunun açıklarında yaşar.

Familyanın çoğu türleri hava kararınca aktif olurlar. Gündüz aktif olanlar azınlıktadır. Sansargiller barınak olarak kullandıkları mağaraları hep kendileri kazmaz, bazen diğer hayvanlar tarafından kazılmış mağaralarada yerleşebilirler. Çoğu türler yerde yaşarlar ve ince vucutları ile rahatlıkla diğer küçük hayvanların kazdıkları tünellere girip onları avlarlar. Bazıları ağaçlara da tırmanır, ve hatta ağaç sansarı gibi ağaçlarda yaşar. Sansargillerin arasında çok usta yüzücüler bulunur; özellikle samurlar.

Sansargiller neredeyse hep yanlız yaşarlar ve kendilerine sahip edindikleri bölgeyi titizlikle savunurlar. Koku alma ve duyma kabiliyetleri çok iyidir.

Sansargiller genelde etoburdurlar, ama mevsime göre farklı derecede bitkisel beslenebilirler. Sansargillerin avladıkları hayvanların büyüklükleri kendilerinden çok daha büyük olmaları ile dikkati çekerler; örneğin gelincikler kendilerinden çok daha büyük olan yaban tavşanını avlarlar, ve ayı sansarı hatta orta boylu geyik türlerine bile saldırır.

Sansargiller senede bir kez yavru yapar ve gebelik 30-60 gün sürer. Yeni doğan yavrular kör, korumasız ve annelerine çok bağımlıdır, ama kısa süre içinde gelişirler. Çoğu türlerde yavrular 2 ay içinde bağımsız olurlar ve 6-12 ay içinde kendileri üreyebilir olgunluğa ulaşırlar. Ömürleri 5-20 yıl arasıdır.

Türkiye'nin sansargilleri
Gelincik (Mustela nivalis)
Büyük gelincik, Kakım (Mustela erminea)
Kokarca (Mustela putorius)
Alaca sansar (Vormela peregusna)
Kır sansarı (Martes foina)
Ağaç sansarı (Martes martes)
Porsuk (Meles meles)
Su samuru (Lutra lutra)


Mustelinae
Asıl sansarlar (Martes), 8 tür
Ayı sansarı (Gulo gulo)
Tayra (Eira barbara)
Mustela (Gelincikler) 17 tür
Alaca sansar (Vormela peregusna)
Grisons (Galictis), 2 tür
(Lyncodon patagonicus)
Zorilla (Ictonyx striatus)
(Poecilictis libyca)
(Poecilogale albinucha)
Porsuklar (Mephitinae)
Avrupa porsuğu (Meles meles)
Domuz porsuğu (Arctonyx collaris)
Güneş porsukları (Melogale), 4 tür
Bal porsukları (Mellivorinae)
Bal porsuğu (Mellivora capensis)
Boz porsuklar (Taxidiinae)
Boz porsuk (Taxidea taxus)
Samur (Lutrinae)
Eski dünya samurları (Lutra), 3 tür
Hint balıkçıl samuru (Lutrogale perspicillata)
Yeni dünya samuru (Lontra), 4 tür
Dev samur (Pteronura brasiliensis)
Parmaklı samur (Aonyx), 2 tür
Cüce samur (Amblonyx cinereus)
Deniz samuru (Enhydra lutris)

kaynak:tr.wikipedia.org/wiki/Sansargiller
Tarih: 14.12.2006 17:36
Rating: 4.55 (20 Oy:)
Boyut: 100.1 KB
    İletişim için mail adresimiz (contact us): kaliteliresimler © hotmail.com  |  Copyright © 2014  |    Gizlilik Politikası 4images  |  4homepages.de