Önceki resim:
Ulu Cami
Yukarıdaki resmi bilgisayarınıza kaydetmek için sağ tıklayıp "Farklı Kaydet"i seçiniz.
Resim: Ulu Cami (Daha fazla resim için Aksaray bölümüne bakınız)
Resim Hakkında Bilgiler: [yukardaki resimde Ulu Cami'yi görüyorsunuz.]

Ulucamii Aksaray merkezinde yer almaktadır.
Yığma bir tepe üzerinde bulunan caminin kitabesinde, 1408-1409 yıllarında Karamanoğlu Mehmet bey tarafından Mimar Mehmet Firuz Bey�e yaptırıldığı yazılır.

Anadolu Selçuklu Beyliklerinin tipik süslemeleri ile bezenmiş batı portali ile iç mekana ve doğu kale duvarlarına girilen, diğer yanda sağlam payandalarla desteklenen cami, yatık dikdörtgen bir plana sahiptir.
Mehmet Bey�in oğlu İbrahim bey zamanında 1482-1483�de büyük tamiratlar görmüştür. Bugünkü minaresi 1925�te yapılmıştır.

Ulu Camii, bu tarihi eserin kitabesine göre 1408-1409 yılları arasında Alaadin Bey’ in oğlu, Sultan Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. Mimari Mehmet Firuz Beydir.

Anadolu Selçuklu Beyliklerin tipik süslemeleri ile bezenmiş batı portali ile iç mekana ve doğu kale duvarlarına girilen, diğer yanda sağlam payandalarla desteklenen camii yatık dikdörtgen bir plana sahiptir.

Kıblede dikey 5 nefi bulunmaktadır. Mihrap yelpeze pandatifli ve aynı eksende ikinci bölüm kubbesinden başka neflerin beşer bölümünde çapraz tonozlarla örtülmektedir. Camiinin ana girişi batıdaki bir kapıdan yapılmaktadır.Camii,Mehmet Bey’in oğlu, İbrahim Bey zamanında 1482-1483 de büyük tamiratlar görmüştür.

Camii ile yapılan minaresi bilinmemektedir. Bugünkü minaresi 1925’de yapılmıştır. Camiinin içinde Selçuklu devri ahşap işçiliğinin şaheser örneği bir minberi vardır.

Kaynak: aksaray.bel.tr/TR/Icerik.ASP?ID=242
Tarih: 08.02.2007 16:11
Rating: 4.79 (15 Oy:)
Boyut: 51.9 KB
    İletişim için mail adresimiz (contact us): kaliteliresimler © hotmail.com  |  Copyright © 2014  |    Gizlilik Politikası 4images  |  4homepages.de