Sonraki resim:Gardenya
Yukarıdaki resmi bilgisayarınıza kaydetmek için sağ tıklayıp "Farklı Kaydet"i seçiniz.
Resim: Gardenya (Daha fazla resim için Gardenya bölümüne bakınız)
Resim Hakkında Bilgiler: Gardenya bir salon bitkisi midir yoksa bir bahçe bitkisi mi sorusuna cevap:

Gardenia jasminoides ve Gardenia thunbergia (gardenya) sizin salon bitkisi olarak tanımladığınız iç mekan bitkisi dir. Evet, çok asitli (Ph:3,5), kum ve torf katılmış bol humuslu toprak ister. Aydınlık, hafif güneşli, ancak doğrudan doğruya yakıcı güneş ışığı almayan yerlerde iyi gelişir.
kaynak: "biltek.tubitak.gov.tr/"


Gardenya hakkında güzel bir hikaye:

BEYAZ GARDENYA

12 Yasimdan bu yana, her yil dogum günümde bana, kimin gönderdigi belli olmayan beyaz bir gardenya gelirdi. Üzerinde ne bir not ne de bir kart olurdu. Çaresiz bir sekilde çiçekçiyi aradigimda ise; ödemenin pesin yapildigini söylerlerdi. Bir süre sonra, çiçegi gönderenin kimligini ögrenme çabalarimdan vazgeçtim. Yumusacik, pembe kâgitlara sarilmis sihirli bir görünüm sergileyen beyaz çiçegin bas döndüren kokusunun ve güzelliginin tadini çikarmaya basladim. Fakat, hiçbir zaman da gönderenin kim oldugu üzerine hayeller kurmaktan vazgeçmedim. En mutlu anlarim, kimligini saklayan bu çok utangaç ama tuhaf, ayni zamanda heyecan verici ve harika insanin kim oldugunu düsünerek geçti. Ergenlik dönemimde, çiçegi gönderenin beni çok seven ya da benim tanimadigim, ama bana hayran bir erkek oldugunu düsünmek çok zevkliydi.

Annem genellikle benim bu hayallerime katkida bulunurdu. Bana sik sik, bu kisinin iyilik yaptigim ve tesekkürünü bu biçimde dile getirecek biri olup olmadigini sorardi. O zaman, bisikletime binerken, küçük çocuklariyla alisveristen eli kolu dolu olarak evine gelen komsumuzu animsardim. Çünkü, her zaman o komsumuzun aldiklarini arabasindan eve tasimasina yardim eder ya da çocuklarin yola firlamalarini engellerdim. Çiçekleri gönderen, belki de caddenin karsisindaki evde oturan yasli adamdi. Kisin buz tutan merdivenlerden inerken düsmemesi için, posta kutusundaki mektuplarini posta kutusundan ben alir götürürdüm evine.

Annem, gardenya konusunda hep hayal gücümü kullanmama yardim etmistir. Çocuklarinin hep yaratici olmalarini isterdi. Ayrica, sadece kendisinin degil, tüm dünyanin bizi sevdigini hissetmemizi isterdi. 17 Yasina geldigimde bir erkek kalbimi kirdi. Beni telefonla son kez aradigi gece, uyuyana kadar agladim. Ertesi sabah uyandigimda aynamin üzerine rujla yazilmis bir not buldum: Yari- Tanrilar çekip gittiklerinde, gerçek Tanrilar ortaya çikarlar. Unutma!." Emerson'in bu sözleri hakkinda uzun uzun düsündüm ve çektigim acilar yok olana kadar da annemin yazdiklarini aynamdan silmedim.

Cam siliciyi elime aldigimda annem gerçekten iyilestigimi biliyordu artik. Fakat elbette annemin iyilestiremeyecegi yaralar da aldim. Babam bir kalp krizinde öldü. Duydugum üzüntü bir anda terkedilmislige, korkuya, güvensizlige ve öfkeye dönüsmüstü... Yasadigi büyük aci bile annemin duygularimi anlamasini engellememisti.... Çocuklarinin kendilerini nasil hissettikleri her zaman onun için çok önemli olmustu. Bize, çirkinliklerde bile bir güzellik bulmayi ögretmisti. Annem çocuklarinin kendilerini gardenya gibi görmelerini istemisti. Güzel, güçlü, mükemmel sihirli ve belki de biraz gizemli bir koku ile birlikte.

Annem, ben 22 yasima geldigimde öldü ve ben annemin ölümünden 10 gün sonra evlendim. Gardenyalar o yildan sonra gelmez oldu .
Tarih: 09.04.2007 16:43
Rating: 4.57 (74 Oy:)
Boyut: 107.4 KB
    İletişim için mail adresimiz (contact us): kaliteliresimler © hotmail.com  |  Copyright © 2014  |    Gizlilik Politikası 4images  |  4homepages.de